Stal nierdzewną wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Dzieje się tak, ponieważ jest ona wytrzymała, długowieczna i odporna na korozję. W zasadzie stal nierdzewna nie wymaga żadnej regularnej konserwacji, trzeba ją tylko czyścić. Dla lepszego efektu, przed oddaniem do użytku, dobrze jest poddać stal odpowiedniemu wykończeniu, na przykład piaskowaniu i szlifowaniu. W artykule wyjaśniamy, na czym polega piaskowanie i szlifowanie stali nierdzewnej.
Co to jest piaskowanie stali nierdzewnej?
Piaskowanie sali nierdzewnej jest kilkuetapowym procesem. Rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni ze stali, wyrównania i uzyskania chropowatości na wymaganym poziomie. To właśnie chropowatość powierzchni stalowych jest odpowiedzialna za przyczepność farb, których używa się do zabezpieczenia profili ze stali. Dlatego tak ważne jest, by wykonać ją używając odpowiedniego materiału do ścierania. Odpowiednią chropowatość stali nierdzewnej można uzyskać przy użyciu żużlu, śrutu, suchego lodu lub szkła, jednak najczęściej używa się do tego celu piasku. W jaki sposób wykonuje się piaskowanie stali nierdzewnej? Na jej powierzchnię emituje się piasek pod odpowiednim ciśnieniem. Zapewnia to optymalną moc strumienia, ponadto tylko w taki sposób można dotrzeć do ukrytych i trudno dostępnych miejsc na stalowej powierzchni.
Dlaczego wykonuje się piaskowanie stali nierdzewnej?
Zabieg piaskowania stali nierdzewnej przeprowadza się po to, by oczyścić elementy stalowe i przygotować je do dalszej konserwacji. Piaskowanie jest przydatne, jeśli przygotowujemy stalowe elementy do malowania proszkowego czy dokładnego zabezpieczenia przed korozją. Tylko wówczas, gdy dokładnie wykona się piaskowanie powierzchni stalowych, możemy je ochronić przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, tj. wiatru, mrozu, deszczu czy innych zanieczyszczeń. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu piaskowaniu, stal będzie bardziej wytrzymała, a co się z tym wiąże odporna i niepodatna na proces korozji.
Jakie efekty można osiągnąć po piaskowaniu stali nierdzewnej?
Po zabiegu piaskowania stali nierdzewnej stare, dotąd zniszczone detale, wyglądają jak nowe. Ponadto poddane obróbce elementy uzyskują pierwotne właściwości. Części ze stali po piaskowaniu są:
- dokładnie zabezpieczone przed korozją,
- starannie oczyszczone – podczas procesu piaskowania usuwa się dotychczasowe powłoki z lakieru czy farby i rdzę,
- odpowiednio przygotowane do ponownego pokrycia farbami czy lakierami.
Czym jest szlifowanie stali nierdzewnej?
Szlifowanie stali nierdzewnej jest jedną z najpopularniejszych form obróbki tego materiału. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, stal nierdzewną poddaje się odpowiednim procesom ściernym. Podstawowym zadaniem szlifowania stali nierdzewnej jest wyrównanie jej struktury. Wykonując ten zabieg otrzymuje się jednolitą powierzchnię i efektowny wygląd stali.
Jak przeprowadza się szlifowanie stali?
Do procesu szlifowania stali nierdzewnej wykorzystuje się ściernice fibrowe lub listkowe, a także taśmy bezkońcowe i włókniny szlifierskie. Ściernice fibrowe, które występują w postaci cienkich płatków papieru ściernego, stosuje się do delikatnych prac szlifierskich.
Szlifowanie stali nierdzewnej można też wykonać używając niezwykle skutecznych tarcz ścierających. Są to tak zwane ściernice listkowe. Tarcze owych ściernic są elastyczne, dzięki czemu mogą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, tj. spawów i załamań w konstrukcji ze stali.
Do obróbki barierek czy balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej wykorzystuje się duże maszyny szlifierskie. W tym procesie obróbki wykorzystuje się taśmy bezkońcowe. Inaczej mówiąc, jest to obróbka szlifierska włókninami – to dość nowa, ale zyskująca obecnie na popularności metoda polerowania stalowych powierzchni.
Stal nierdzewna, zwłaszcza po odpowiedniej obróbce, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach współczesnej gospodarki. Stosuje się ją w branży spożywczo-przetwórczej, budowlanej, a także energetycznej. Ponadto stal nierdzewną wykorzystuje się w transporcie żywności czy innych surowców.
Zarówno piaskowanie, jak i szlifowanie stali nierdzewnej najlepiej jest zlecić ekspertom. Wyspecjalizowane w tym zakresie firmy posiadają odpowiednie urządzenia, a także są pomocne w doborze materiału potrzebnego w tym procesie. Jedynie fachowo wykonana obróbka zapewni optymalną ochronę powierzchni ze stali nierdzewnej.