Wilgoć w budynku – co wykaże ekspertyza budowlana

Problemy z wilgocią i zagrzybieniem mogą pojawić się nie tylko w starych domach, lecz także w nowym budownictwie. Jeśli zauważysz nieestetyczne wykwity na ścianach i suficie, skontaktuj się, jak najszybciej ze specjalistą. W takiej sytuacji konieczna jest ekspertyza budowlana, która pozwala określić przyczyny przecieków. Ponadto rzeczoznawca podpowie, jak wyeliminować ich źródło.

Ekspertyza budowlana – kiedy warto ją zlecić

Jeśli zaobserwowałeś wysolenia na elewacji, koniecznie skontaktuj się z rzeczoznawcą. Podobnie postępuj, gdy masz problem z łuszczącym się tynkiem lub farbą. W takim przypadku niezbędna jest ekspertyza budowlana. Specjalista ustali, czy istnieje izolacja pozioma fundamentów, a jeśli tak, to czy została wykonana prawidłowo. Wspomniane rozwiązanie zapobiega podciąganiu się wody gruntowej w górę budynku. Dodatkowo izolacja pozioma chroni ściany przed pękaniem podczas naturalnego osiadania obiektu. 

Wilgoć w budynku – konieczna ekspertyza budowlana

Rzeczoznawca przypomina, że ekspertyza budowlana może ujawnić błędy wykonawcy popełniane przy montażu ocieplenia. W tym celu specjalista przeprowadzi badanie kamerą termowizyjną, która rejestruje promieniowanie podczerwone i zamienia je na obraz. Dzięki temu rzeczoznawca wykryje mostki termiczne, czyli miejsca, w których dochodzi do nadmiernej utraty ciepła. 

Ekspertyza budowlana stwierdzi, czy wilgoć w domu wynika ze źle wykonanej izolacji termicznej ścian. Specjaliści stosują folię paroizolacyjną, która zapobiega kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach. Rzeczoznawca przypomina, że jest ona wykonana z paroprzepuszczalnego materiału, tym samym odprowadza nadmiar wilgoci. W ten sposób folia chroni budynek przed pleśnią i grzybem. Doskonale sprawdzi się w kuchni, łazience, czy spiżarni, w których występuje podwyższony poziom wilgoci. Aby spełniła swoje zadanie, musi być szczelna, w przeciwnym razie zacznie przez nią przenikać para wodna. 

Prawidłowy montaż warstwy izolacyjnej nie wystarczy, aby uchronić się przed wilgocią. Rzeczoznawca zwraca też uwagę na jakość użytych materiałów. Fachowiec powinien zachować szczególną ostrożność podczas ocieplania dachu o skomplikowanej bryle. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się izolacja natryskową pianką pur, ponieważ pozwala wypełnić najdrobniejszą szczelinę.

Niesprawna wentylacja – po czym poznać

Jeśli na szybach skrapla się woda, a w domu unosi się zapach stęchlizny, to znak, że wentylacja nie działa. Mogą również na to wskazywać:

  • pleśń na ścianie i suficie,
  • nagłe podmuchy zimnego powietrza,
  • rozchodzenie się zapachów po całym domu,
  • zaparowane lustra,
  • niewysychające ręczniki,
  • złe samopoczucie domowników (ból i zawroty głowy, senność, zmęczenie, podrażnienia gardła i błony śluzowej nosa).

W takiej sytuacji warto skontaktować się z rzeczoznawcą. Profesjonalna ekspertyza budowlana wykaże wszelkie błędy montażowe i konstrukcyjne, które obniżają wydajność systemu. Specjalista sprawdzi, czy fachowiec prawidłowo zainstalował przewody wentylacyjne, a także, czy ich liczba jest wystarczająca do schłodzenia budynku. Rzeczoznawca budowlany zweryfikuje, czy wykonawca doprowadził przewody wentylacyjne do salonu, sypialni, kuchni, łazienki i spiżarni.

Zalanie mieszkania – jednak z przyczyn zawilgocenia mieszkania

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach przydaje się ekspertyza budowlana? Pamiętaj, żeby zlecić ją po zalaniu mieszkania. Rzeczoznawca wyceni szkody, a także podpowie, jak uzyskać odszkodowanie. Specjalista ustali, czy przyczyną zalania lokalu była awaria:

  • sprzętu AGD,
  • instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, grzewczej, przeciwpożarowej lub klimatyzacyjnej,
  • pompy wody.

Ekspertyza budowlana zweryfikuje, czy doszło do zalania instalacji elektrycznej. Należy zaznaczyć, że zwarcia mogą nawet doprowadzić do pożaru. Aby tego uniknąć, rzeczoznawca korzysta z higrometru, aby sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu. Specjalista przypomina, że powinna ona wynosić 40-60%. Ekspert przeprowadzi też badanie kamerą termowizyjną, w ten sposób wskaże zawilgocone obszary i ustali źródło awarii. Rzeczoznawca stwierdzi, czy istnieje konieczność naprawy tynku, położenia gładzi, malowania i odgrzybiania. W niektórych przypadkach należy osuszyć posadzkę, a także wymienić okna, drzwi, wełnę mineralną, czy płyty gipsowo kartonowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + sześć =